Haber

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin Çin Şirketlerini İhracat Kontrol Listesine Almasına Karşı Çıkıyor

PEKİN, 14 Şubat (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığından bir sözcü Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD’nin altı Çinli şirketi ihracat kontrol listesine alma kararına kesin olarak karşı çıktığını söyledi. ABD, Çin’in askeri hava gemileri gibi havacılık programlarını desteklediği iddiasıyla bu Çinli kuruluşları ihracat kontrol listesine eklemişti.

Sözcü, ABD’nin diğer ülkelerin şirketleri üzerinde baskı kurmak ve düzenli ekonomik ve ticari alışverişleri bozmak için ihracat kontrol önlemlerini uzun süredir kötüye kullandığını söyledi.

Sözcü, bu saldırıların etkilenen şirketlerin yasal hak ve çıkarlarına önemli ölçüde zarar verdiğini, küresel tedarik zincirlerinin güvenlik ve istikrarını baltaladığını ve dünyanın ekonomik toparlanmasını ve büyümesini engellediğini vurguladı.

Çin’in ABD tarafını Çinli şirketler üzerindeki haksız baskılara son vermeye çağırdığını belirten sözcü, şirketlerin şirketlerinin yasal hak ve çıkarlarını korumak için ülkenin gerekli önlemleri alacağını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu