Ekonomi

İsveç: Türkiye ile müzakereler olumlu bir noktada

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile başkent Stockholm’de bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Kristersson, Türkiye ile NATO müzakerelerinin normal seyrinde devam ettiğini belirterek, “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylama noktasında olumlu bir noktada olduğunu düşünüyorum. Sonunda kararı Türkiye verecek.” ifadelerini kullandı.

Kristersson, 28 NATO ülkesinin İsveç’in NATO üyeliğine onay verdiğini hatırlatarak, “Her ülkenin onaylama sürecine saygı duyuyoruz. İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile Üçlü Muhtıra’nın taahhütlerini yerine getiriyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Türkiye’nin İsveç’ten talep ettiği iadelerle ilgili olarak; dedi Kristersson. Türkiye’nin bizim hakkımızda alacağı karara saygı duyuyorum” dedi.

AB Yönetim Kurulu Lideri Michel, AB ülkelerinin yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak için cazip bir yer olarak kalması gerektiğini söyledi.

Michel, “9-10 Şubat tarihlerinde Brüksel’de yapılacak AB liderler zirvesinde çıkarlarımızı ve şirketlerimizi savunmak için hızlı hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Avrupa’daki rekabet gücümüzü güçlendirmek için de bir fırsat olduğunu düşünüyorum.” O konuştu

haber-palu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu