Haber

HEDEP Eşbaşkanlarından Cumhuriyetin Demokratikleşmesine Çağrı

HEDEP Eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla yaptıkları ortak açıklamada, “Cumhuriyeti demokratikleştirmek tarihi görevimizdir. Cumhuriyet bir asrı geride bıraktı. İkinci yüzyıla girerken” Yüzyılda demokratik bir Cumhuriyet olarak yeniden inşa etmek tarihi bir görevdir.” “Bu bizim için bir görev olmaya devam ediyor.”

HEDEP Eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla ortak yazılı açıklama yaptı. Hatimoğulları ve Bakırhan’ın açıklaması şöyle:

“Cumhuriyeti demokratikleştirmek tarihi görevimizdir. Cumhuriyet bir asır ayakta kalmıştır. İkinci yüzyıla girerken onu Demokratik Cumhuriyet olarak yeniden inşa etmek tarihi bir görevdir. Birinci yüzyılın en değerli ve temel eksikliği, demokratik kalitenin olmayışı, kültür, inanç, kimlik, eşit vatandaşlık temelinde farklılıkların özgürce ve saygıyla yaşanmaması ve tekçi zihniyetin hakim olmasıydı, bu nedenle Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülememesiydi. .

İkinci yüzyıla girerken demokratik Cumhuriyetin inşası; Özgür vatandaşların ve demokratik ulusların inşasının anahtarıdır. Halkların ve inançların sorunu, özellikle de Kürt sorunu, demokratik bir Cumhuriyetle çözülebilir.

Türkiye’de demokrasiyle taçlanan Cumhuriyet, Kürt, Türk, Arap, Ermeni, Yahudi, Fars, Süryani ve diğer tüm Ortadoğu halklarının barış içinde yaşamasını sağlayacak ve bölgedeki tarihi konuların analiz edilmesine yardımcı olacaktır.

Birinci yüzyıldan ders alalım. “Bir yüzyılı daha boşa harcamadan, tüm halkların ve inançların, ezilenlerin ve sömürülenlerin demokratik bir ortamda, tabanda eşit ve saygın vatandaşlar olarak yaşamasını sağlayacak demokratik bir Cumhuriyeti hep birlikte inşa edelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu