Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi’yi Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen görüşmede Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yürütülen enkaz kaldırma çalışmalarını bu ay içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini, depremden etkilenen şehirlerin yeniden imar ve restorasyonu için çalışmalara hız vereceklerini söyledi. daha sonra.

Türkiye’nin yıllardır dünyanın dört bir yanına yaptığı insani yardımların afet sonrası yurt dışından gelen yardımlarla ödüllendirildiğini belirten Oktay, deprem bölgesindeki enkaz kaldırma çalışmalarında, çadır ve konteyner kent duvarında 3 haftada önemli mesafe kat edildiğini söyledi. ve şehirlerin yeniden inşası ve canlandırılması için faaliyetler. .

Grandi ise Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ve insani yardıma odaklandıklarını belirterek, Türkiye’nin bu süreçte 3 sınır kapısını da açık tutması sayesinde yardımları sınır ötesine ulaştırabildiklerini kaydetti.

Görüşmede BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Pascale Moreau ve Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc de hazır bulundu.

habermenderes.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu