Haber

Çin Dışişleri Bakanı: Çin, Orta Doğu’da Güvenlik ve İstikrarı Teşvik Etmek İstiyor

PEKİN, 7 Mart (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in kalkınma ve refah için ortak olarak Orta Doğu’da güvenlik ve istikrarı teşvik etmeye ve birlik ve gücü artırmaya istekli olduğunu söyledi.

Bakan, Çin ve Orta Doğu ülkelerinin iyi dost ve ortak olma konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu kaydetti.

Qin, Çin ve Arap ülkelerinin 9 Aralık 2022’de düzenlenen ilk Çin-Arap Devletleri Zirvesi’nde, Çin-Arap ittifakını harekete geçiren yeni dönemde ortak bir geleceğe sahip bir Çin-Arap toplumu inşa etmek için tüm güçlerini kullanma konusunda anlaştığını söyledi. ileri.

Bakan ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin geçen ay Çin’e yaptığı ve iki tarafın kapsamlı Çin-İran stratejik ortaklığını derinleştirme ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşıma konusunda anlaşmaya vardığı ziyareti hatırlattı.

Çin, Orta Doğu ülkelerinin stratejik bağımsızlıklarını savunmalarını desteklemekte ve Orta Doğu ülkelerinin iç işlerine dış müdahaleye karşı çıkmaktadır.

Qin, Çin’in bölgedeki sorunlara diyalog ve istişare yoluyla siyasi çözümler aramada adaleti desteklemeye ve Orta Doğu ülkelerini desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Bakan Qin, Çin’in Orta Doğu ülkelerine kendi işlerinin sahipleri olarak saygı duyduğunu, iktidar boşluğunu doldurmaya niyeti olmadığını ve bölgede özel çevreler inşa etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

kuyucak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu